Dan Ashworth: Brightonin tekninen johtaja eroaa Newcastlen urheilujohtajan neuvottelujen jälkeen | Jalkapallo-uutisia

Dan Ashworth on eronnut Brightonin teknisestä johtajasta ottaakseen samanlaisen roolin toisessa Valioliigaseurassa Newcastlen kiinnostuksen vuoksi.

Joulukuussa Brighton lupasi Newcastlen puhua Ashworthin kanssa.

Newcastlen uudet omistajat halusivat nimittää 50-vuotiaan uudeksi urheilujohtajakseen.

Ashworth on nyt eronnut roolistaan ​​Seagullsissa ja on menossa pidemmälle puutarhalomalle, jonka jälkeen hän voi siirtyä uuteen tehtävään muualla.

Brighton halusi, että Ashworth pysyisi virassaan Amex-stadionilla, mutta ei estänyt hänen ja Newcastlen välisiä keskusteluja.

Evertonin ja Rangersin entisestä pelaajasta ja Skotlannin maajoukkuepelaajasta David Weiristä tulee välittömästi seuran väliaikainen tekninen johtaja, sillä hänet on äskettäin ylennetty apulaistekniseksi johtajaksi.

Kuva:
Evertonin ja Rangersin entisestä puolustajasta David Weiristä tulee Brightonin väliaikainen tekninen johtaja

Ashworth raportoi edelleen varapuheenjohtajalle ja toimitusjohtajalle Paul Barberille tämän irtisanomisajan aikana, mutta hänen ei odoteta matkustavan seuran tiloihin tai peleihin sen jälkeen, kun hänen luovutuksensa päättyy myöhemmin tällä viikolla.

Barber kertoi seuran virallisille verkkosivuille: “Olemme pahoillamme Danin päätöksestä. Hän on ollut tärkeä osa seuran johtoryhmää siitä lähtien, kun hän liittyi joukkoomme FA:sta ja on antanut merkittävän panoksen. Merkittävästi seuramme edistymiselle Valioliigassa ja naisten superliigassa.

“Henkilökohtaisella tasolla olen surullinen nähdessäni Danin lähtevän, koska meillä oli tiivis päivittäinen työsuhde. Dan oli loistava kollega ja hänestä tuli myös hyvä ystävä. Toivon Danille ja hänen perheelleen onnea perhe tulevaisuutta varten.

Käytä Chrome-selainta videosoittimen helpottamiseksi

ILMAISEKSI KATSO: kohokohtia Brightonin viimeisimmästä Valioliigan ottelusta Leicesterissä

“Kuitenkin, kuten kaikkien korkealaatuisten ihmisten kanssa millä tahansa alalla, olemme aina tietoisia riskistä menettää avainhenkilöitä kilpailijalle. Tämän mielessä laadimme aina valmius- ja seuraajasuunnitelmia, jotka on suunniteltu minimoimaan vaikutukset. meidän klubillamme.

“Sellaisenaan apulaistekninen johtajamme David Weir ottaa nyt hoitaakseen väliaikaisen teknisen johtajan roolin. Hän on henkilö, jolla on erinomaiset tiedot klubimme roolista ja kulttuurista työskennellä Danin kanssa.

“Kuten ennenkin, suoritamme hakuprosessin teknisen johtajan paikasta, koska se on oikein. Odotamme monia korkeatasoisia ehdokkaita, mutta odotamme ja toivomme myös, että David on ehdokkaana tässä prosessissa.”

Ashworth oli jalkapalloliiton tekninen johtaja ennen siirtymistään Brightoniin syyskuussa 2018, missä hän auttoi perustamaan etelärannikon Valioliigaseuraksi.

Englannin manageri Gareth Southgate (vasemmalla) keskustelee FA:n teknisen johtajan Dan Ashworthin kanssa ennen kansainvälistä ystävyysottelua Wembley Stadiumilla Lontoossa.
Kuva:
Ashworth (oikealla) työskenteli läheisesti Englannin managerin Gareth Southgaten kanssa hänen toimiessaan FA:n teknisenä johtajana.

Brightonin puheenjohtaja Tony Bloom kertoi seuran virallisille verkkosivuille: “Olemme erittäin pettyneitä siihen, että Dan ei ole enää tekninen johtajamme. Hän jättää tärkeän perinnön paikoilleen ja olemme hänelle siitä erittäin kiitollisia.

“Dan on tehnyt erinomaista työtä ja auttanut rakentamaan seuran edistymistä kaikilla teknisillä alueillamme. Toivon Danille ja hänen perheelleen kaikkea hyvää tulevaisuudelle.”

Ashworth oli vastannut Englannin miesten ja naisten eliittijoukkueista sekä koulutuksesta ja valmennuksesta ollessaan FA:ssa.

Hän työskenteli myös West Bromissa, Peterboroughissa ja Cambridge Unitedissa.

Seuraa Brighton and Hove Albionia Sky Sportsin kautta

Seuraa jokaista Brightonin ottelua Valioliigassa tällä kaudella live-blogidemme kautta Sky Sports -sivustolla ja -sovelluksessa sekä katso otteluyhteenvedot ilmaiseksi pian kokoajan jälkeen.

Haluatko uusimman Brightonin? Merkitse meidän Brightonin uutissivu, varmistaa Brightonin aikataulu ja Brightonin viimeisimmät tulokset, Katso Brightonin maalit ja video, seuraa Valioliigan taulukko ja katso mitä Brighton-pelejä on tulossa suorana Sky Sportsissa.

Hanki kaikki tämä ja paljon muuta – mukaan lukien suoraan puhelimeesi lähetetyt ilmoitukset – lataamalla Sky Sports Scores -sovellus ja aseta Brighton suosikkijoukkueeksesi.

Kuuntele Valioliigan paras reaktio ja asiantuntija-analyysi Essential Soccer ja Gary Neville podcastit, pysy ajan tasalla omistautuneista palveluistamme siirtokeskus, seuraa Sky Sportsin sosiaalisia tilejä Viserrys, instagram ja Youtube, ja ota selvää miten hanki Sky Sports.

Seuraa Newcastle Unitedia Sky Sportsin kanssa

Seuraa jokaista Newcastlen ottelua Valioliigassa tällä kaudella live-blogidemme kautta Sky Sports -verkkosivustolla ja -sovelluksessa sekä katso otteluyhteenvedot ilmaiseksi pian kokoajan jälkeen.

Haluatko uusimman Newcastlen? Merkitse meidän Newcastlen uutissivu, varmistaa Newcastlen aikataulu ja Uusimmat Newcastlen tulokset, Katso Newcastlen maalit ja video, seuraa Valioliigan taulukko ja katso mitä Newcastle-pelejä on tulossa suorana Sky Sportsissa.

Hanki kaikki tämä ja paljon muuta – mukaan lukien suoraan puhelimeesi lähetetyt ilmoitukset – lataamalla Sky Sports Scores -sovellus ja aseta Newcastle suosikkijoukkueeksesi.

Kuuntele Valioliigan paras reaktio ja asiantuntija-analyysi Essential Soccer ja Gary Neville podcastit, pysy ajan tasalla omistautuneista palveluistamme siirtokeskus, seuraa Sky Sportsin sosiaalisia tilejä Viserrys, instagram ja Youtube, ja ota selvää miten hanki Sky Sports.

Leave a Comment