Terveysviranomaiset reagoivat päivitettyyn StrongSchoolsNC Public Health Toolkitiin

GREENVILLE, NC (WITN) – Pohjois-Carolinan StrongSchoolsNC Public Health Toolkit -ohjelmassa, joka päivitettiin torstaina, on osavaltion mukaan strategioita, jotka ovat olleet tehokkaimpia pitämään lapset luokkahuoneissa pandemian tässä vaiheessa peruskouluissa. terveysjohtaja Elizabeth Tilson.

“Rokotus, tehostaminen, maskien käyttö, kun meillä on korkea tartuntataso, testaus”, Tilson sanoi. “Yksittäinen kontaktien jäljitys ja oireettomien kontaktien poissulkeminen, joista on ilmoitettu, ei todennäköisesti ole enää tehokas keino vähentää tartuntaa kouluympäristössä.”

Päivitetty työkalupakki ei enää suosittele yksittäisten kontaktien jäljitystä peruskouluissa. Päivitykset astuvat voimaan helmikuussa. 21. päivä, 2022.

“Joten hyvä uutinen on se, että ihmiset, jotka ovat altistuneet, mutta ovat oireettomia, voivat jäädä kouluun”, Tilson sanoi. “Mutta suosittelemme, että on olemassa ilmoitus, jotta ihmiset ovat tietoisia siitä, että he ovat saaneet altistua, ja sitten myös suosittelemme, että he käyttävät maskia ja testataan viisi päivää sen jälkeen, kun he ovat saattaneet altistua.”

Tilson lisäsi, mitä virkamiehet oppivat Omicron-variantista, että se on erittäin tarttuva erittäin lyhyellä itämisajalla.

“Ihmiset ovat tarttuvimpia heti tartunnan saaneena”, Tilson sanoi. ”Joten meillä on melko pieni ikkuna, jossa voimme vaikuttaa kansanterveyteen. Lisäksi …. monet infektiot ovat oireettomia tai lieviä, joten ihmiset eivät välttämättä hakeudu testaukseen, joten emme ehkä tiedä näistä tapauksista. Ja sitten on erittäin vaikeaa tunnistaa kaikki läheiset kontaktit, kun sinulla on tämä lähetys.

Terveysjohtaja Wes Grayn ilmoitus tulee aikaan, jolloin rokotus on ollut tähän mennessä paras kansanterveysväline Martinin, Tyrrellin ja Washingtonin läänissä.

Martinin piirikunnassa 52 %:lla on ollut vähintään yksi annos ja 48 % on täysin rokotettuja NCDHHS:n kojelaudan mukaan.

“Se on tehokkain työkalumme”, Gray sanoi. “Sitten toivottavasti meidän koulumme, jotka ovat universaaleja naamiokouluja, näkevät paljon vähemmän altistumista ja joutuvat jättämään pois paljon vähemmän opiskelijoita, jotta he ovat enemmän luokkahuoneessa.”

Beaufortin piirikunnassa terveysjohtaja James Madson sanoi, että tapausten määrä laskee edelleen. Madson sanoi, että ne nousivat korkeimmasta 200:sta päivässä noin 40:een päivässä.

“Nämä ovat mukautuksia, joilla voimme paremmin hallita sitä rokotusten, koulutuksen ja seurannan avulla, kun alueellanne esiintyy huippuja”, Madson sanoi. “Joten, voit valistaa yleisöä ja vastata siihen tällä tavalla, eikä yrittää jäljittää kaikkia kontakteja ja yrittää pitää ne poissa kierrosta.”

Tilson sanoi, että osavaltio haluaa kansanterveysviranomaisten siirtyvän ympäristöihin, joissa kontaktien jäljitys voi todella auttaa vähentämään tartuntaa ja vaikeusastetta, kuten hoitokodeissa tai yhteishuollossa.

”Myös koulumme sairaanhoitajat, jotka tekivät paljon tätä työtä [contact tracing]”, Tilson sanoi. “Haluamme myös, että he voivat siirtyä ja miettiä erityistä terveydenhuoltoa tarvitsevien lasten hoitamista.”

Tekijänoikeus 2022 WITN. Kaikki oikeudet pidätetään.

Leave a Comment