Kieran Trippier: Newcastlen takapuoleinen sivussa jalkaluun murtuman jälkeen | Jalkapallo-uutisia

Newcastlen puolustaja Kieran Trippier jää sivuun seuran tulevista otteluista murtuttuaan jalkansa luun sunnuntain 1-0-voitossa Aston Villasta.

Englannin laitapuolustaja, joka saapui Newcastleen Atletico Madridista tammikuun siirtoikkunassa, teki suoran maalin vapaapotkusta 35. minuutilla Villaa vastaan ​​saadakseen Eddie Howen miehille kipeästi tarvittavat kolme pistettä. Se oli Trippierin toinen maali kuudessa päivässä.

Trippier kuitenkin poistettiin loukkaantuneena pian puoliajan jälkeen, ja viimeisen vihellyksen jälkeen Newcastlen pomo Howe vahvisti, että hänet oli viety sairaalaan jalkansa röntgenkuvaukseen.

Newcastlen tulevat ottelut

19. helmikuuta West Ham (a) Valioliiga
26. helmikuuta Brentford Valioliiga
ti 5 Brighton Valioliiga
13. maaliskuuta Chelsea (a) Valioliiga
ti 19 Crystal Palace (h) Valioliiga
2. huhtikuuta Tottenham (a) Valioliiga

Myöhempi seuran lausunto kuului: “31-vuotias teki pelin ainoan maalin St James’ Parkissa auttaakseen Magpiesia kolmannen peräkkäisen Valioliigan voittoon, mutta hänet piti vaihtaa toisen puoliajan alussa jalkavamman jälkeen. .

“Trippier kävi röntgenkuvassa välittömästi pelin jälkeen, ja skannaukset ovat osoittaneet murtuman hänen vasemman jalan viidenteen jalkapöydänluun. Kaikki seuran jäsenet toivottavat Kieranille pikaista paranemista.”

Trippier julkaisi myöhemmin Twitterissä: “On todella turhauttavaa, että saimme vamman eilen. Olemme rakentaneet vauhtia ja jatkakoon sitä pitkään.

“Pysyn positiivisena ja työskentelen niin kovasti kuin pystyn kuntoutukseni parissa päästäkseni takaisin kuntoon mahdollisimman nopeasti. Kiitos kaikille erittäin ystävällisistä tukiviesteistä!”

Käytä Chrome-selainta helppokäyttöisemmälle videosoittimelle

ILMAISEKSI KATSO: Kohokohdat Newcastlen voitosta Aston Villaa vastaan ​​Valioliigassa

Dan Burn, joka debytoi Newcastlessa 1-0-voitossa Villaa vastaan, sanoi Trippierin olevan pukuhuoneen johtaja.

“Tripps on erilainen laatutaso, jota meillä ei ole luultavasti ollut täällä pitkään aikaan”, Burn sanoi. “Hän on voittanut La Ligan, hän on Englannin vakituinen maajoukkueen pelaaja ja hän näyttää sen, ja pojat ruokkivat häntä.”

Puhuessaan Newcastlen voiton jälkeen manageri Eddie Howe ilmoitti, että loukkaantuminen näytti mahdollisesti merkittävältä Trippierille.

Howe sanoi: “Trippier sai leimauksen, eikä hän voinut jatkaa ongelman kanssa jalkansa yläosassa. Pidämme kaiken ristissä toivoen, ettei luuta ole murtunut.”

Newcastlen pomo Howe ylisti “kauniista” voittoa

Käytä Chrome-selainta helppokäyttöisemmälle videosoittimelle

Newcastlen manageri Eddie Howe oli tyytyväinen, että Magpies pystyi jauhamaan tärkeän voiton Aston Villasta auttaakseen heitä taistelussa putoamista vastaan.

Eddie How kertoi voiton jälkeen, joka vei hänen puolelleen neljä pistettä putoamisalueelta Sky Sports: “Se ei ollut kaunein – ja olemme luultavasti ensimmäisiä, jotka myöntävät sen – mutta mielestäni se oli kaunis samaan aikaan meidän näkökulmastamme, koska kauneus oli puolustamisessamme ja yksityiskohdissamme. Luulin, että pelaajat antoi kaikkensa vaikeaan peliin – mielestäni kumpikaan osapuoli ei pelannut täydellistä peliä.

“Meistä tuntuu, että meillä on hyvä tasapaino; joukkueen muoto on hyvä ja organisaatio on mielestämme kunnossa. Meidän piti hallita johtoasemaa ja tehdä kauheat asiat todella hyvin, ja jopa viime minuutteina pojat olivat kehonsa asettaminen linjalle ja ristien pysäyttäminen ja laukausten estäminen – kaikki mitä tarvitset putoamistaistelussa.

– Menneinä viikkoina olemme saattaneet hävitä pelin – tai olla voittamatta – ja nyt mielestäni osoitamme uutta joustavuutta ja luottamusta, joten se on hienoa nähdä.

Elvyttävän Newcastlen vauhti jatkaa kasvuaan

Eddie Howe sanoi sen itse – se ei ollut kaunista. Mutta Newcastle piti tiukasta voitosta ja antoi valtavan sysäyksen heidän selviytymismahdollisuuksiinsa, jotka ovat näyttäneet heikoilta suurimman osan kaudesta tähän mennessä. Tulos siirtää heidät neljän pisteen eroon 17. sijalla olevasta Norwichista pelin ollessa käsissä.

Kummallakaan osapuolella ei ollut liikaa selkeitä paikkoja, mutta peli ratkaistiin viime kädessä Kieran Trippierin laadukkaalla hetkellä, jonka upea kierretty vapaapotku – sen jälkeen kun Newcastle oli nähnyt rangaistuspotkun, jonka VAR alensi vapaapotkuksi. Paul Tierney – sinetöi merkittävän voiton isännälle raivokkaan yleisön edessä.

Vaikka voittajaa juhlittiin hurjasti, hurraukset olivat ehkä vieläkin voimakkaampia, kun Ollie Watkinsin päätteellä tasoitusmaali vedettiin marginaaliseen paitsioon toisen VAR-tarkistuksen avulla tunnin kuluttua.

Voiton tapa edustaa Newcastlen heräämistä: yhdeksän kertaa tällä kaudella he ovat johtaneet pelejä ja päässeet joko tasapeliin tai häviöön, kun taas vain kolme kertaa he ovat tehneet ensimmäisen maalin ja voittaneet, joista kaksi tuli. kolme viimeistä Valioliiga-otteluaan.

Mitä seuraavaksi?

Newcastle vierailee Valioliigan West Hamissa lauantaina 19. helmikuuta klo 12.30, kun taas Aston Villa isännöi Watfordia samana päivänä klo 15.

Seuraa Newcastle Unitedia Sky Sportsin kanssa

Seuraa jokaista Newcastlen ottelua Valioliigassa tällä kaudella live-blogidemme kautta Sky Sports -verkkosivustolla ja -sovelluksessa sekä katso ottelun kohokohdat ilmaiseksi pian kokopäivätyön jälkeen.

Haluatko uusimman Newcastlen? Lisää kirjanmerkkeihimme Newcastlen uutissivuTarkista Newcastlen ottelut ja Newcastlen viimeisimmät tuloksetkatsella Newcastlen maalit ja videoseuraa Valioliigan taulukot ja katso mitä Newcastle-pelejä on tulossa suorana Sky Sportsissa.

Hanki kaikki tämä ja paljon muuta – mukaan lukien suoraan puhelimeesi lähetetyt ilmoitukset – lataamalla Sky Sports Scores -sovellus ja asetat Newcastlen suosikkijoukkueeksesi.

Kuuntele Valioliigan paras reaktio ja asiantuntija-analyysi Essential Jalkapallo ja Gary Neville podcasteja, pysy ajan tasalla omistetuista palveluistamme Siirtokeskusseuraa Sky Sportsin sosiaalisia tilejä Viserrys, instagram ja Youtubeja ota selvää miten hanki Sky Sports.

Leave a Comment