Chelsea FC:n omistaja Roman Abramovitš luovuttaa seuran suoraan valtuutetuille Venäjän Ukrainan hyökkäyksen aikana.

Chelsea FC:n omistaja Roman Abramovitš ilmoitti lauantaina, että hän luovuttaa seuran suoraan Chelsean hyväntekeväisyyssäätiön valtuutetuille. Uutiset tulevat vain päiviä Venäjän hyökkäyksen jälkeen Ukrainaan, kun 55-vuotias venäläisomistaja miljardööri joutuu keskustelemaan maan vaikutusvallasta erityisesti Lontoossa.

Abramovitš julkaisi seuraavan lausunnon:

“Lähes 20 vuotta kestäneen Chelsea FC:n omistukseni aikana olen aina nähnyt roolini seuran huoltajana, jonka tehtävänä on varmistaa, että menestymme mahdollisimman hyvin tänään, sekä rakentaa tulevaisuutta. myös positiivisessa roolissa yhteisöissämme. Olen aina tehnyt päätöksiä seuran etujen mukaisesti. Olen edelleen sitoutunut näihin arvoihin. Siksi annan tänään Chelsean hyväntekeväisyyssäätiön luottamushenkilöille Chelsea FC:n johtamisen ja huolenpidon.

“Uskon, että heillä on tällä hetkellä parhaat mahdollisuudet huolehtia seuran, pelaajien, henkilökunnan ja fanien eduista.”

Sunnuntain liigacupin finaali, jossa Chelsea kohtaa Liverpoolin, on järkytys ennen tärkeää peliä. Mutta koska Abramovitšin omistus seurassa saatetaan kyseenalaistaa, jos Venäjää vastaan ​​määrätään tiukemmat pakotteet, nämä ovat seuralle epävarmoja aikoja, ja venäläisen omistajan yllätyslausunto johtuu varmasti hänen nyt löytämänsä taloustilanteen epävarmuudesta. itsensä sisään.

Yhdessä amerikkalaisen Bruce Buckin kanssa klubin puheenjohtajana, seuran luottamushenkilöitä ovat nyt: John Devine, Chelsean naisten manageri Emma Hayes, Piara Powar, Paul Ramos ja Sir Hughe Robinson. Toistaiseksi Chelsea ei ole myynnissä ja Abramovitš omistaa edelleen omistustittelin, mutta ilmeisesti asiat näyttävät sujuvalta ja voivat muuttua hetkessä sen mukaan, mitä hänen kotimaassaan tapahtuu. Nähtäväksi jää, onko tämä tilapäinen vai pysyvä taloudenhoito, kun dominot putoavat.

Analyysi

Nykyisessä ilmastossa Venäjän suhteen on hyvin vähän selkeitä asioita. Tämä pätee erityisesti asioissa, jotka liittyvät sen rikkaimpiin magnaatteihin ja heidän omaisuuteensa kotirajojen ulkopuolella. Vastaukset siihen, mitä Abramovitš todella tarkoitti lausunnossaan, olivat laihoja. Chelsea Supporters Trust sanoo, että he “etsivät kiireellisesti selvitystä siitä, mitä tämä lausunto merkitsee Chelsea FC:n johtamiselle”.

Roman Abramovitšista ja Chelseasta voidaan sanoa varmuudella vain, että hän omistaa edelleen Valioliigaseuran.

Hoitotyö ei muuta sitä. Abramovitš omistaa edelleen Chelsean Fordstamin kautta. Tämän uuden järjestelyn tekniset seikat ovat todellakin selviä juridisille asiantuntijoille. Ehkä se on pointti.

“Se ei ole varsinainen oikeudellinen käsite, jonka yrityslakimiehenä ymmärtäisin. Se tarkoittaa yleensä, että olet antanut päätöksenteon hallinnan jollekin muulle, mutta yleensä käyttäisit tarkempaa ilmaisua”, sanoo Stuart Hatcher, Forstersin yrityskumppani. “Minusta näyttää siltä, ​​​​että jotain on tapahtunut, mutta se ei ole todella selvää, mitä on tapahtunut.

“Avainkysymys olisi, lakkaako Fordstam olemasta merkittävä määräysvalta. Voit joko siirtää osakkeet tai valtakirjalla siirtää osakkeiden määräysvallan säätiölle, eikä sinulla ole määräysvaltaa?”

Companies House ilmoittaa edelleen Fordstamin ainoaksi aktiiviseksi henkilöksi, jolla on merkittävä määräysvalta. Ei ole viitteitä siitä, että Chelsea suunnittelee muutosta – Englannin jalkapalloliiton suostumusta lukuun ottamatta se voitaisiin tehdä suhteellisen nopeasti – eikä siitä, että Abramovich aikoisi myydä seuran.

Fordstam on myös Stamford Bridgen suurin velkoja, jolla on 2 miljardin dollarin laina Chelsean kirjoihin “joka on lopullinen määräysvaltaa hallitseva osapuoli, herra R Abramovich”. Hatcher ehdottaa, että tämä yksin voisi tehdä hänestä merkittävän määräysvallan, vaikka hän siirtäisi omistusoikeuden edunvalvojille.

Miksi tämä sitten tehdään? Se tarjoaa jonkinlaisen välimatkan Abramovitšin ja seuran välillä, jonka pääpainopisteen pitäisi tällä hetkellä olla sunnuntain EFL Cupin finaali. Thomas Tuchel myönsi perjantaina, että tapahtumat kaukana jalkapallokentästä vaikuttivat häneen ja hänen pelaajiinsa. Tuchel haluaa, että hänen pelaajiensa sallitaan “ei olla poliittisia, harrastaa urheilua ja keskittyä urheiluun”.

Lyhyellä aikavälillä tämä ilmoitus ei muuta sitä; Mitä vetoa on, että hänen ottelun jälkeisen lehdistötilaisuuden ensimmäinen kysymys koskee hänen lopullista pomoaan tuloksesta riippumatta?

Lopulta kuitenkin Abramovitšin poistuminen seurasta, jota hän näyttää rakastavan niin paljon, saattaa kuitenkin keskittyä jalkapalloon.

Tärkeämpää on se, mitä tapahtuu, jos Britannian hallitus päättää määrätä Abramovitšille pakotteita. Huomionarvoista oli, että hänen lausuntonsa ei sisältänyt suoraa viittausta Venäjän hyökkäykseen Ukrainaan tai hänen suhteeseensa Vladimir Putiniin. Chris Bryant, työväenpuolueen kansanedustaja ja Venäjä-parlamentaarikon puheenjohtaja, vaati häntä ja Evertoniin läheisiä yhteyksiä omaavaa Alisher Usmanovia tekemään juuri niin. “Muuten päättelemme, että he ovat edelleen kintereissä Putinista”, Bryant sanoi.

Ei ole täysin selvää, ettei Chelseaa kohdeltaisi Abramovitšin omaisuutena edellä mainituista syistä. Ei myöskään ole selvää, mitkä seuraamukset olisivat. Hän saattoi löytää omaisuutensa jäädytettyinä, mutta järeämmällä lähestymistavalla ne saatetaan takavarikoida.

Tämä taloudenhoito voi onnistua liettäen Chelsean ja Abramovitšin ympärillä olevat vedet ja estää niitä tahraantumasta, kun länsimaisia ​​lainsäätäjiä painostetaan ryhtymään toimiin Venäjän eliittiä vastaan. On liian aikaista sanoa, onnistuuko se.

Leave a Comment