Roman Abramovitš luovuttaa Chelsean “hallituksen” seuran hyväntekeväisyyssäätiölle Venäjän hyökkäyksen jälkeen Ukrainaan | Jalkapallo-uutisia

Roman Abramovitš on luovuttanut Chelsean “hallinnan ja hoidon” seuran hyväntekeväisyyssäätiölle Venäjän hyökkäyksen jälkeen Ukrainaan.

Mutta Abramovitš pysyy Chelsean omistajana, ja venäläinen miljardööri, joka on investoinut yli miljardi puntaa Stamford Bridge -seuran oston jälkeen vuonna 2003, ei aio pyytää klubia maksamaan takaisin hänelle velkaa – mikä tarkoittaa seuran pitkän aikavälin tulevaisuutta. klubi pysyy turvassa.

Ymmärretään myös, että Abramovitš on vakaasti sitä mieltä, että Chelsea ei ole myynnissä.

“Monet Chelsea-fanit haluavat tietää, aikooko hän edelleen laittaa rahaa”, päätoimittaja Kaveh Solhekol sanoi. Sky Sports -uutiset. “Uskon, että hän jatkaa seuran tukemista, mutta se voi tietysti muuttua, jos Yhdistyneen kuningaskunnan hallitus ilmoittaa, että häntä rangaistaan ​​- mutta he eivät ole tehneet niin toistaiseksi.”

Tällä viikolla kansanedustajat ovat pyytäneet, että venäläissyntyisen Abramovitšin ei pitäisi antaa omistaa Chelseaa, koska hänen väitetään olevan yhteyksissä Vladimir Putinin hallintoon.

Käytä Chrome-selainta helppokäyttöisemmälle videosoittimelle

Kansanedustajat ovat kehottaneet hallitusta määräämään pakotteita Chelsean omistajalle Roman Abramovitšille, koska hänellä on läheiset yhteydet Vladimir Putinin hallituskauteen.

Kun venäläiset joukot ylittivät rajan Ukrainaan tiistaina, työväenpuolueen kansanedustaja Chris Bryant sanoi alahuoneelle, että venäläis-israelilaisen miljardöörin omaisuus pitäisi takavarikoida, kyseenalaisti, pitäisikö hänen antaa itse harjoittaa jalkapalloseuraa, ja lainasi vuotanutta hallitusta. asiakirja, jossa ehdotetaan, että hänen ei pitäisi olla Yhdistyneessä kuningaskunnassa.

Mitä Abramovitš sanoi?

Abramovitšin harvinaisessa lausunnossa, joka julkaistiin seuran verkkosivuilla lauantai-iltana, Chelsean omistaja sanoi: “Lähes 20 vuotta kestäneen Chelsea FC:n omistukseni aikana olen aina nähnyt roolini seuran huoltajana, jonka tehtävänä on se varmistaa, että menestymme mahdollisimman hyvin tänään ja rakennamme tulevaisuutta varten, samalla kun meillä on myönteinen rooli yhteisöissämme.

“Olen aina tehnyt päätöksiä seuran etujen mukaisesti. Olen edelleen sitoutunut näihin arvoihin. Siksi annan tänään Chelsean hyväntekeväisyyssäätiön valtuutetuille Chelsea FC:n johtamisen ja huolenpidon.

“Uskon, että heillä on tällä hetkellä parhaat mahdollisuudet huolehtia seuran, pelaajien, henkilökunnan ja fanien eduista.”

Ketkä ovat Chelsea Foundationin luottamushenkilöt?

  • Bruce Buck, Chelsea Flesh
  • John Devine, urheilulakitoimisto Muckle LLP:n osakas
  • Emma Hayes, Chelsean naisten manageri
  • Piara Power, syrjinnän vastaisen verkoston FARE puheenjohtaja
  • Paul Ramos, Chelsean talousjohtaja
  • Sir Hugh Robertson, entinen urheiluministeri

Kuka siis nyt johtaa Chelseaa?

Sky Sports -asiantuntija Micah Richards on kritisoinut Abramovitšin lausuntoa entisen Englannin puolustajan kanssa: “On niin monia kysymyksiä, jotka on esitettävä ja tulla antamaan juuri sellainen lausunto; mitä se edes tarkoittaa?

“Jos luet sen, se on kuin se olisi kirjoitettu koodiin – emme halua kertoa sinulle, mitä tapahtuu, mutta lue tämä, poimi luut siitä ja katso tarkalleen, mitä se tarkoittaa.

“Minusta se on köyhä.”

Didier Drogba ja Roman Abramovitš juhlivat Chelsean Mestarien liigan voittoa vuonna 2012
Kuva:
Didier Drogba ja Roman Abramovitš juhlivat Chelsean Mestarien liigan voittoa vuonna 2012

On selvää, että Abramovitš ei enää osallistu klubin päivittäisiin asioihin, ja kaikki pitkän aikavälin strateginen päätöksentekovalta siirretään Chelsea-säätiölle.

Chelsea Foundationin luottamushenkilöitä ovat Bruce Buck, John Devine, Emma Hayes, Piara Powar ja Hugh Robertson.

Siirtojen osalta toiminnanjohtaja Marina Granovskaia, tekninen neuvonantaja Petr Cech ja päävalmentaja Thomas Tuchel jatkavat toimintaansa seuran asettamissa budjeteissa.

“Jalkapalloasioissa mikään ei muutu”, Solhekol kertoi.

Chelsea kohtaa Liverpoolin Carabao Cupissa sunnuntaina, suorana Sky Sports -kanavalla.

Ennen Wembley-näyttelyä Tuchel myönsi ymmärtäneensä kuinka se oli suunnattu Cheleaan Venäjän hyökkäyksen jälkeen Ukrainaan.

“Se häiritsee meitä, se huolestuttaa meitä, jossain määrin ymmärrän sen, ymmärrän kriittiset mielipiteet seuraa ja meitä edustajia kohtaan”, Tuchel sanoi. “Emme voi täysin vapautua siitä.”

Leave a Comment