Analyysi: Kosmeettiset muutokset, Abramovitš pysyy Chelsean omistajana | Urheilu-UUTISET

Kirjailija: ROB HARRIS, AP Global Soccer Writer

LONDON (AP) – Jos Roman Abramovitš toivoi saavansa etäisyyttä Chelsean kaikista omistukseensa kohdistuneista uhista, väite, että hän on luovuttanut “hallinnon ja huolenpidon” Valioliigaseuran hyväntekeväisyyssäätiön johtohenkilöille, vain kylvi suurempaa hämmennystä.

Se, mitä Abramovitšilta on kuultu, on epämääräinen ehdotus Chelsean hallinnan luovuttamisesta ilman laillista tekemistä. Mitä ei ole kuultu, on Chelsean ja sen venäläisen oligarkin omistajan tuomitseminen Venäjän hyökkäyksestä Ukrainaan.

Ei edes Chelsean sunnuntaina antamassa lausunnossa siitä, mitä se kutsui “konfliktiksi Ukrainassa” ja kuvailtiin “hirvittäväksi ja tuhoisaksi” ilman mainintaa sodan takana olevasta hyökkääjästä: Venäjästä.

“Kaikki seurassa rukoilevat rauhaa”, Länsi-Lontoon seura kehotti jalkapallojoukkueen epätavallisessa lausunnossa, jossa käsiteltiin geopolitiikkaa sen verkkosivuilla, jotka liittyvät Liigacupin loppuotteluun Liverpoolin kanssa myöhemmin päivällä Wembley-stadionilla.

Poliittiset sarjakuvat

Sanat eivät menneet tarpeeksi pitkälle yhdelle Britannian parlamentin jäsenelle. Chris Bryant, oppositiotyöväenpuolueen lainsäätäjä, vastusti Abramovitšia alahuoneessa aiemmin tällä viikolla ja sanoi, että hallituksen tulisi harkita “osan takavarikoimista hänen omaisuuksistaan”.

“Ellei hän tuomitse rikollista hyökkäystä Ukrainaan”, Bryant twiittasi sunnuntaina, “vedotan edelleen Britanniaa sanktioimaan häntä ja jäädyttämään 16 henkilöä.”

Abramovitšin lauantaina tekemä ennaltaehkäisevä liike, joka antoi vaikutelman hallitsevien Euroopan- ja maailmanmestarien hallinnan luovuttamisesta, ei itse asiassa luovuttanut valtaa millään laillisessa mielessä. Se oli huolellisesti muotoiltu lausunto, joka vaikutti ensi silmäyksellä Abramovitšin merkittävältä etäisyydeltä Chelsean päivittäisistä toiminnoista, mutta on todellisuudessa enemmän symbolinen ja kosmeettinen.

“Olen aina tehnyt päätöksiä seuran etujen mukaisesti”, hän sanoi. ”Olen edelleen sitoutunut näihin arvoihin. Siksi annan tänään Chelsean hyväntekeväisyyssäätiön luottamushenkilöille Chelsea FC:n johtamisen ja huolenpidon.

Miksi Abramovitš teki niin, sitä ei kerrottu, mutta se voidaan päätellä Britannian hallituksen kohdistamasta venäläisiin pakotteiden kasvaessa sodan voimistuessa.

“Tuo lausunto on melko huolellisesti muotoiltu, kuten voisi kuvitella”, Danny Davis, lontoolaisen asianajotoimiston Mishcon de Reyan kumppani, kertoi Associated Pressille.

Davis uskoo, että tavoitteena on yritys saada Abramovich etäisyydelle “kaikkeen, mikä on tulossa, siinä määrin kuin pystymme”.

Klubilta itseltään eikä luottamushenkilöiltä ei saatu lausuntoa. Ei myöskään tehty selväksi, kuinka hyväntekeväisyyssäätiö pyörittäisi klubia, vaikka niin olisikin.

Abramovitš ansaitsi omaisuutensa öljyllä ja alumiinilla kaoottisina vuosina, jotka seurasivat Neuvostoliiton hajoamista vuonna 1991, ja siirsi sitten varallisuuden Lontooseen muuttaakseen Chelsean omaisuuksia.

Sijoitettuaan yli 2 miljardia dollaria Chelseaan vuodesta 2003 lainojen muodossa, hän pysyy lopullisena omistajana huolimatta lauantain ilmoituksen uteliaasta kielenkäytöstä, joka näytti kylvävän lisää hämmennystä PR-työntöjen lisäksi.

Ei ollut lupaa jäädä edes suoraan pois päätöksenteosta. Siihen puuttui vain Chelsea. Ja hyväntekeväisyyssäätiöstä on suora linkki klubin hallitukseen, ja Bruce Buck on molempien puheenjohtaja.

“Hallinnointi ei tarkoita mitään”, Davis sanoi. “Se on taiteen termi. Ei lakiehto.”

Se, riittääkö se estämään Britannian hallituksen toimet hänen omaisuuttaan vastaan, tulee vain selvemmäksi tulevina päivinä.

Ohjaaja Marina Granovskaia, Abramovitšin pitkäaikainen työtoveri, ja entinen maalivahti, josta tuli tekninen johtaja Petr Cech, ovat Chelsean managerin Thomas Tuchelin mukaan “jalkapallon vastuulla”.

“Ymmärtääkseni he pysyvät vastuussa, joten se ei muutu minulle paljon”, Tuchel sanoi.

Abramovitš nähtiin viimeksi Chelsean Stamford Bridge -stadionilla marraskuussa, kun seura isännöi Manchester Unitedia. Hän oli myös stadionilla samassa kuussa pienessä vastaanotossa Israelin presidentille Isaac Herzogille osana seuran kampanjaa antisemitismiä vastaan.

Mutta Abramovitšilla ei ole ollut Britannian viisumia vuoden 2018 jälkeen, jolloin uusimishakemuksen käsittely kesti tavallista kauemmin ja se peruutettiin. Se tapahtui aikana, jolloin Britannia lupasi tarkistaa rikkaiden venäläisten pitkäaikaiset viisumit venäläisen entisen vakoojan Sergei Skripalin ja hänen tyttärensä myrkytyksen jälkeen Englannin Salisburyn kaupungissa. Britannia syytti Venäjää parin altistumisesta hermomyrkytysaineelle, Moskova kiistää väitteen, eikä Abramovitshia ole liitetty.

Vaikka Abramovitšilla on yhteyksiä Putiniin, hän kiistää läheiset yhteydet tai Kremlin käskyjen vastaanottamisen. Mutta vaatimukset Abramovitšille lisääntyvät yhä selvästi etääntymään Putinin määräämästä hyökkäyksestä Ukrainaan.

Kaikesta menestyksestä, jonka Abramovitš on tuonut Chelsealle – mukaan lukien viisi Valioliigan mestaruutta ja kaksi Mestarien liigan menestystä – fanit vaativat vastauksia hänen omistajuudestaan.

Kysymykset ovat vain lisääntyneet lauantain 110 sanan lausunnon jälkeen, kun Chelsea Supporters’ Trust “etsi kiireellisesti selvitystä siitä, mitä tämä tarkoittaa Chelsea FC:n johtamiselle”.

Rob Harris on osoitteessa https://twitter.com/RobHarris

Lisää AP-jalkapalloa: https://apnews.com/hub/soccer ja https://twitter.com/AP_Sports

Tekijänoikeus 2022 The Associated Press. Kaikki oikeudet pidätetään. Tätä materiaalia ei saa julkaista, lähettää, kirjoittaa uudelleen tai jakaa uudelleen.

.

Leave a Comment