Derek Jeter eroaa Marlinsin toimitusjohtajasta vedoten “näkemykseen franchisingin tulevaisuudesta”

Miami Marlins ja toimitusjohtaja Derek Jeter ovat sopineet eroavansa. Throw eroaa välittömästi, hän ilmoitti maanantaina yllättävällä liikkeellä. Hall of Famer oli baseballin ensimmäinen ja on edelleen urheilun ainoa musta johtaja.

Tässä on Jeterin julkilausuma, joka selittää hänen päätöksensä, johon hänen mukaansa vaikutti Marlinien “tulevaisuuden visio”.

“Tänään ilmoitan, että Miami Marlins ja minä lopetamme virallisesti suhteemme, enkä enää toimi seuran toimitusjohtajana enkä osakkeenomistajana. Meillä oli viisi vuotta sitten visio muuttaa Marlins-franchising, ja toimitusjohtajana Olen ollut ylpeä saadessani panostaa nimeni ja maineeni tehdäkseni suunnitelmamme todeksi. Kovan työn, luottamuksen ja vastuullisuuden avulla muutimme franchising-sopimuksen kaikkia osa-alueita, muotoilimme henkilöstöä uudelleen ja kehitimme pitkän aikavälin strategisen suunnitelman menestykseen. .

“Tästä huolimatta visio franchising-sarjan tulevaisuudesta on erilainen kuin se, jonka johtoon kirjauduin. Nyt on oikea aika astua sivuun, kun uusi kausi alkaa.

“Perheeni ja minä haluamme kiittää uskomatonta henkilökuntaamme, Marlins-faneja, Marlinsin pelaajia ja suurempaa Miami-yhteisöä, joka toivotti meidät avosylin tervetulleeksi ja sai meidät tuntemaan olonsa kotoisaksi. Organisaatio on tänään vahvempi kuin viisi vuotta sitten, ja Olen kiitollinen ja kiitollinen saadessani olla osa tätä tiimiä.”

Sanomalla, että “näkemys franchising-yhtiön tulevaisuudesta on erilainen kuin se, jonka johtoon kirjauduin” nostaa varmasti kulmakarvoja, ja hänen äkillinen lähtönsä viittaa erimielisyyteen muiden organisaation jäsenten kanssa. Jeter liittyi Marlinsiin osana Bruce Shermanin omistusryhmää vuonna 2017, kun he ostivat joukkueen 1,2 miljardilla dollarilla Jeffrey Lorialta. Jeter omisti neljä prosenttia franchising-yhtiöstä ja ansaitsi viisi miljoonaa dollaria vuodessa. Hänen sopimuksensa oli määrä päättyä vuoden 2022 jälkeen.

“Miami Marlins ja Derek Jeter ilmoittivat tänään, että he ovat sopineet virallisesti lopettavansa suhteensa. Marlinit kiittävät Derekia hänen monista panoksestaan ​​ja toivottavat hänelle onnea hänen tulevissa pyrkimyksissään”, Sherman sanoi lausunnossaan. “Meillä on vahva joukko kykyjä, jotka valvovat sekä liiketoiminta- että baseball-päätöksiä samalla kun etsimme uutta toimitusjohtajaa johtamaan franchisingtamme. Omistajaryhmä on sitoutunut jatkamaan investointeja franchising-yhtiön tulevaisuuteen – ja olemme päättäneet rakentaa joukkue, joka palaa kauden jälkeen ja innostaa Marlinsin faneja ja paikallista yhteisöä.”

Toimitusjohtajana Jeter osallistui merkittävästi joukkueen front office- ja baseball-toimintoihin vuosien ajan. Hänen lähipiirissään Marlinsin kanssa olivat johtaja Kim Ng ja pelaajakehityksen ja partiotoiminnan johtaja Gary Denbo, joilla molemmilla on pitkä historia Jeterin kanssa aina New York Yankeesista. Seuran valmennus- ja pelaajakehityshenkilöstössä on myös monia entisiä jenkkipelaajia ja henkilökuntaa.

“Derek on voittaja kentällä ja sen ulkopuolella”, MLB-komissaari Rob Manfred sanoi lausunnossaan. “Sen lisäksi, että Derek antoi arvokkaan panoksen front office -johtajana, Derek oli erittäin arvostettu ääni monimuotoisuus- ja kilpailukomiteoissamme. Hän auttoi rakentamaan lahjakkaan front officen Marlinien kanssa, muun muassa viemään peliä eteenpäin palkkaamalla naisia ​​huippurooleihin. Klubin baseball-toiminnot ja johtajuus sekä säätiö, joka on asettanut Marlinsin pitkän aikavälin menestykseen. Derek on pelimme pilari, ja odotamme innolla hänen tulevaa panosta Baseballiin.”

Luopuminen tulee baseballin kannalta ratkaisevalla ja historiallisesti merkittävällä hetkellä. Meneillään oleva omistajan käynnistämä työsulku on jo baseball-historian toiseksi pisin työkatkos, ja maanantai on keinotekoinen määräaika molemmille osapuolille tehdä sopimus ja välttää avauspäivän viivästyminen ja runkosarjan pelien peruuttaminen. Jeterin eroaminen antaa kuitenkin Marlineille mahdollisuuden löytää uusi toimitusjohtaja ja räätälöidä hakunsa uuden työehtosopimuksen ehtojen mukaisesti aina, kun se on saatu päätökseen.

Joel Sherman New York Post raportteja Jeter uskoi, että Marlinsilla olisi 10–15 miljoonaa dollaria lisäkuluja palkkasummaan työsulun jälkeen, mikä ei enää pidä paikkaansa. Tämä on “keskeistä Jeterin päätökselle jättää toimitusjohtaja”.

Jotkut MLB-pelaajat, mukaan lukien Mets-tähti shortstop Francisco Lindor, ylisti Jeterin siirtoa ja sen ajoitusta, ja se pyöritti ajatusta entisestä pelaajasta, joka ei halua lähteä mukaan omistajaan, joka ei halua kuluttaa. Siitä lisää täällä.

Pian sen jälkeen, kun Jeter ja Sherman ottivat vallan vuonna 2017, Marlinit peruivat palkkasumman ja karkoittivat huippulahjakkuuksia, kuten Christian Yelichin, Marcell Ozunan, JT Realmuton ja sitten hallitsevan NL:n MVP Giancarlo Stantonin. Seura yrittää rakentaa uudelleen maatilajärjestelmän kautta, ja vaikka se pääsi laajennetulle kaudelle ennätyksellä 31-29 vuonna 2020, se hävisi ainakin 95 ottelua Jeter/Sherman-aikakauden kolmella täydellä 162 pelin kaudella.

Leave a Comment