Sporting KC:n kattavuus, KSHB 41

KANSAS CITY, Mo. – Toisen puoliajan avausminuuttien aikana Sporting Kansas Cityn puolustava keskikenttäpelaaja Rémi Walter juoksi Roger Espinozan takasyötön päälle ja nappasi merkitsemättömän mahdollisuuden 20 jaardista suoraan maaliin.

Walterin laukausyritys tuskin edes meni ruutuun, kun se lensi reilusti leveästi vasenta reunaa kohti.

“Ensimmäinen mahdollisuus, joka hänellä olisi ollut, olisi ollut maailmanmies”, sanoi Graham Zusi. “Se ei ollut helppo laukaus. Se palasi hänelle hyvin nopeasti, ja ellet osu siihen täysin täydellisesti, se on todella vaikea lyödä. Mutta ilmeisesti Rémillä oli lyhyt muisti, ja kun hän sai toisen, hautasi sen.

Huolimatta menetetystä tilaisuudesta, Sporting KC oli osoittanut olevansa paljon vaarallisempi toisessa 45 minuutissa kotiottelussa lauantaina Houston Dynamo FC:tä vastaan ​​Children’s Mercy Parkissa.

Walterin onneksi hän sai mahdollisuuden hidastaa 60. minuutilla eikä käyttänyt sitä hukkaan.

Hyökkäys tuli jälleen oikealta kanavalta, kun oikea laitahyökkääjä Johnny Russell heitti ruutuun keskihyökkääjä Khiry Sheltonin takana vasemmalle laitahyökkääjälle Dániel Sallóille, jonka ensimmäinen laukaus estettiin.

Kun pallo vierähti takaisin kohti Dynamon rangaistusalueen yläosaa, Walter pommitti eteenpäin ja hautasi matalan raketin verkon vasempaan reunaan saadakseen pelin ensimmäisen maalin 1-0-voitossa.

“Tuuli oli paljon, joten oli vaikea saada upea laukaus, mutta sillä hetkellä keskityin palloon ja minulla oli loistava laukaus”, Walter sanoi. ”Se on hyvä, koska teen harjoituksissa paljon maaleja. Siksi valmentaja kutsuu minua (Karim) Benzemaksi, koska teen paljon maaleja. Tänä vuonna haluan yrittää tehdä paljon maaleja ja paljon syöttöjä, koska tiedän, että minulla on siihen laatu.

Toisin sanoen se voi olla Walterin ensimmäinen monista maaleista tällä kaudella.

Sporting KC:n johtaja ja urheilujohtaja Peter Vermes sanoi, että ranskalainen kotoisin oleva Ligue 1 -veteraani “kiipesi kauden yli” viime vuonna alkuperäisen sopeutumisjakson jälkeen.

“Hän on palannut täysin erilaisena tällä kaudella, koska hänellä on vain parempi ymmärrys, parempi itseluottamus”, Vermes sanoi.

Voiton myötä Sporting KC (1-1-0) parani kotiotteluissa lukemiin 5-1-6, kun Children’s Mercy Park avattiin kesäkuussa 2011. Ainoa tappio tuli 2-0 New York City FC:tä vastaan ​​vuonna 2018.

“Mitä meistä tulee, odotamme jokaisen kotiottelun olevan voitto”, Zusi sanoi. “Kohtelemme tätä paikkaa linnoituksena. Täällä luodulla ilmapiirillä ja kyvyllämme pitää palloa ja todella hajottaa joukkue, odotamme voittavan pelejä.”

Tappion myötä Houston putosi 0-1-1 ensimmäisen vuoden päävalmentaja Paulo Nagamuran johdolla, joka voitti MLS Cupin ja kaksi Lamar Hunt US Open Cupia Sporting KC:n kanssa pelaajana vuosina 2012-2016.

Nagamura toimi myös valmentajana SKC-järjestelmässä useissa eri tehtävissä ennen kuin Dynamo palkkasi hänet tällä välikaudella.

Pian sen jälkeen, kun uusi Sporting KC:n hyökkääjä Marinos Tsionis osallistui Children’s Mercy Park -debyyttiinsä, Dynamo melkein tasoitti pelin, kun maalivahti Tim Melia joutui puolustukseen.

Darwin Quinterolla tähdättiin laajasti avoimeen verkkoon, kun pelimerkki laukaisi yläreunan, mutta lähetti sen leveälle vasemmalle maalista.

Se oli Houstonin paras mahdollisuus muuten hallitsevassa esityksessä Sporting KC:lle, joka ohitti Houstonin 15-5 ja sai enemmän syöttöjä ruutuun (16-9).

Ennen puoliaikaa Sporting KC hallitsi pallon hallintaa, hallitsi palloa yli kaksi kolmasosaa ensimmäisen puoliajan ajasta ja ohitti Houstonin 6-1.

Mutta vain yksi laukaus osui maaliin, ja puoliaika saavutettiin pelin ollessa vielä maaliton.

“Heidän linjansa oli syvä, yhtä syvä kuin monet joukkueet, jotka ovat pelanneet täällä aiemmin, ja linjat olivat toistensa päällä”, Vermes sanoi. “Puoliajalla keskustelimme: “Hei, katso, aiomme pelata hieman yläpuolella, varsinkin kun olemme heidän kentän puoliskossa pallon kanssa ja varsinkin kun pallo on meidän vasemmalla puolellamme. puolella.”

Vaikka ensimmäisen puoliajan mahdollisuudet olivat harvassa, se merkitsi Sporting KC:lle dramaattista parannusta kauden avauksesta, kun Atlanta United FC johti viime sunnuntaina välierässä 2-0.

“Kärsivällisyys oli erittäin hyvä”, Zusi sanoi. – Meiltä puuttui ehkä hieman viimeinen syötö, liike, maali, mutta mielestäni hallussapito väsytti heitä hieman ja avasi asioita toisella puoliajalla. Jatkoimme kärsivällisyyttä toisella puoliskolla, ja kun teemme niin, lopulta tilat avautuvat.

Aloittava puolustava keskikenttäpelaaja Uri Rosell sivussa Reisilihasvamman kanssa Walter putosi takaisin oikealta keskikentän paikalta, josta hän aloitti kauden avausottelussa Atlantassa.

Espinoza vaihtoi puolta liukuen vasemmalta oikealle, kun taas Felipe Hernandez sai aloitusnyötön vasemmalle keskikenttäpelaajalle.

Se oli Hernandezin ensimmäinen startti sitten 4. heinäkuuta 2021, päivää ennen kuin hän kertoi seuran toimihenkilöille peliriippuvuudesta, joka johti kuukauden mittainen pelikielto. Hernandez sanoi jää toipumaanjoka menee hyvin, aiemmin viikolla lyhyessä haastattelussa KSHB 41:lle.

Koko Sporting KC -tiimi käytti mustia käsivarsinauhaa pelin aikana kunnioittaakseen Jenifer “Gigi” Evans Burtonia – seuran viestintäjohtajan Rob Thomsonin edesmennettä kaksoissiskoa, joka äskettäin hävisi seitsemän vuotta kestäneen taistelun syöpää vastaan. Ryhmä osallistui hänen hautajaisiinsa yhdessä torstaina.

“Luulen, että se kertoo paljon Gigistä, että koko joukkue meni ulos ja kunnioitti häntä”, Zusi sanoi. “Hän on merkinnyt niin paljon niin monille ihmisille, ja tämä pieni todistus hänelle oli todella vähin, mitä voimme tehdä, mutta olen iloinen, että pystyimme tekemään sen.”

Peli merkitsi myös Sporting KC:n paikallislähetysten paluuta KSHB 41:n sisarasemalle 38 The Spotille.

.

Leave a Comment