SPI tukee Mental Health Clinicians Billiä

Kalifornian opetusministeriö
Lehdistötiedote

Kalifornian opetusministeriö
Lehdistötiedote

Julkaisu: #22-14
8. maaliskuuta 2022

SACRAMENTO – Osavaltion yleisen opetuksen superintendentti Tony Thurmond ja senaattori Mike McGuire (D-North Coast) liittyivät tänään mielenterveysjohtajien ja -alan ammattilaisten kanssa tukemaan lakiesitystä, joka antaisi 25 000 dollarin apurahat aloitteleville kliinikoille, jotka sitoutuvat palvelemaan kaksi vuotta suuri tarve. Ratkaisujen etsiminen oppilaiden ja ohjaajien suhteiden alentamiseksi kouluissa ei ole uusi tai ainutkertainen pyrkimys Kaliforniassa. Senate Bill (SB) 1229:n kautta Kalifornia kuitenkin toteuttaa kunnianhimoista suunnitelmaa auttaakseen rekrytoimaan 10 000 ammattilaista tukemaan opiskelijoiden kasvavia mielenterveystarpeita. California Department of Education (CDE) on ylpeä voidessaan tehdä yhteistyötä senaattori McGuiren kanssa tässä ensisijaisessa lainsäädännössä.

“Tämän pandemian aikana opiskelijamme ovat kokeneet äärimmäistä masennusta, olemme havainneet itsetuhoisia tunteita ilmaiseneiden mustien opiskelijoiden prosenttiosuuden kaksinkertaistuneen, ja tiedämme, että nuorten ja aikuisten sairaalahoidot ovat lisääntyneet”, sanoi superintendentti Thurmond. . “Kaliforniassa on ollut tarpeeksi mielenterveysalan ammattilaisia ​​tarjoamaan palveluita noin 30 prosentille niitä tarvitsevista jo ennen pandemiaa, ja maaseutuyhteisöissä ne haasteet olivat vielä suurempia. Meidän on lisättävä koulumme työvoimaa moniin paikkoihin: opettajia ja turvaluokiteltua henkilökuntaa ja varmasti mielenterveyslääkäreitä, jotta voimme vastata kuuden miljoonan oppilaamme tarpeisiin.

“Opiskelijat tämän suuren valtion kaikissa kolkissa kamppailevat pandemiaan liittyvien mielenterveysvaikutusten kanssa”, sanoi senaattori McGuire, SB 1229:n kirjoittaja. “Nuoret ovat nähneet uskomattoman traumaattisia aikoja viimeisen kahden vuoden aikana, eikä ole epäilystäkään siitä, että olemme opiskelijoihin ja heidän sosiaaliseen ja emotionaaliseen hyvinvointiinsa liittyvän tarpeen lisääntymisen näkeminen. Golden State kokee nuorisomme käyttäytymisterveyskriisin, ja samaan aikaan koulutettujen mielenterveysalan ammattilaisten pula pahentaa tilannetta entisestään.

Noin kahdeksan miljoonaa kalifornialaista, joista suurin osa on värillisiä yhteisöjä, asuu alueilla, joilla on pulaa käyttäytymisterveyden ammattilaisista, McGuire sanoi. Apurahan saaneiden tulee sitoutua vähintään kahden vuoden työharjoitteluun mielenterveysalan ammattilaisena joko koulupiirissä tai nuorisoa palvelevassa yhteisössä. Avustusten rahoitus tulee valtion budjetista.

“SB 1229 on elintärkeä lainsäädäntö, joka tukee entistä monipuolisemman mielenterveystyövoiman kehittämistä ja laajentamista keskittyen lasten ja nuorten tällä hetkellä kohtaamaan kriisiin”, sanoi Christine Stoner-Mertz, California Alliancen toimitusjohtaja. Lapsi- ja perhepalvelut. “Kiitos, superintendentti Thurmond, lujasta ponnistelustanne olla johtaja tässä laskussa ja budjettipyynnössä ja asettaa Kalifornian opiskelijoiden tarpeet aina etusijalle.”

Viime viikolla superintendentti Thurmond antoi todistuksen osavaltion edustajakokouksen kuulemistilaisuudessa, jossa hän julisti kiireellisen tarpeen palkata mielenterveyskliinikoita. Hänen pyrkimyksensä rekrytoida 10 000 kliinikkoa on osa suurempaa suunnitelmaa, jolla vastataan koulutusalan työvoimahaasteisiin. Se on myös keskeinen osa hänen pyrkimyksiään auttaa opiskelijoita paranemaan pandemian aiheuttamasta traumasta, toipumaan akateemisesti ja menestymään valmistautuessaan tulevaisuuteen. Thurmond on samanaikaisesti asettanut koulutusalan työvoimapulaa käsittelevän työryhmän, joka pyrkii käsittelemään palkitsemis-, koulutus- ja rekrytointistrategioita kompensoidakseen koulutuksen henkilöstöpulaa kuutta miljoonaa opiskelijaa palvelevassa osavaltiossa.

Lehdistötilaisuuden arkistoitu lähetys on katsottavissa CDE:n Facebook-sivulla
Ulkoinen linkki avautuu uuteen ikkunaan tai välilehteen.
.

# # # #

Tony Thurmond – osavaltion yleisen opetuksen superintendentti
Viestintäosasto, huone 5602, 916-319-0818, faksi 916-319-0100

Viimeksi tarkistettu: tiistaina 8. maaliskuuta 2022

Leave a Comment