Ison-Britannian hallitus sanktioi Chelsean omistajan Roman Abramovitsin | Jalkapallo-uutisia

Chelsean omistaja Roman Abramovitš on saanut Yhdistyneen kuningaskunnan hallitukselta sanktioita, mikä tarkoittaa, että hän ei voi nyt myydä seuraa.

Abramovitšin “omaisuutensa jäädytetty, liiketoimien kielto brittiläisten henkilöiden ja yritysten kanssa, matkustuskielto ja kuljetuspakotteet” on määrätty hänelle. Nyt on epäilystäkään siitä, pystyykö hän myymään seuran rajoitustensa vuoksi.

Hallitus on myöntänyt Chelsealle erityisen lisenssin, joka mahdollistaa otteluiden täyttämisen, henkilöstön palkan ja nykyisten lipunhaltijoiden osallistumisen otteluihin. On epäselvää, kattaako lisenssi vain Chelsean ensimmäisen joukkueen vai kaikki joukkueet, mukaan lukien naisten ja juniorien.

Urheilu- ja kulttuuriministeri Nadine Dorries twiittasi: “Tiedän, että tämä tuo jonkin verran epävarmuutta, mutta hallitus tekee yhteistyötä liigan ja seurojen kanssa jatkaakseen jalkapallon pelaamista ja varmistaakseen, että sanktiot kohdistuvat tarkoitettuihin. Jalkapalloseurat ovat kulttuuriomaisuutta ja yhteisöjemme peruskallio. Olemme sitoutuneet suojelemaan niitä.”

Hallituksen lausunnossa todettiin: “Kun otetaan huomioon tämän päivän pakotteiden merkittävä vaikutus Chelsea-jalkapalloseuraan ja sen mahdolliset vaikutukset, hallitus on tänä aamuna julkaissut lisenssin, joka antaa luvan useille jalkapalloon liittyville toimille jatkaa Chelseassa.

“Tämä sisältää luvat klubille jatkaa otteluiden pelaamista ja muuta jalkapalloon liittyvää toimintaa, mikä puolestaan ​​​​suojaa Valioliigaa, laajempaa jalkapallopyramidia, uskollisia faneja ja muita seuroja. Tämä lisenssi sallii vain tietyt nimenomaisesti nimetyt toimet, joilla varmistetaan nimetty henkilö. ei pysty kiertämään Yhdistyneen kuningaskunnan pakotteita. Lisenssiä tarkastellaan jatkuvasti ja teemme tiivistä yhteistyötä jalkapalloviranomaisten kanssa.”

Sky Sports -uutiset ymmärtää, että Chelsea ja hallituksen virkamiehet tapaavat torstaina.

Abramovitšille on määrätty sanktiot yhdessä kuuden Venäjän rikkaimman ja vaikutusvaltaisimman oligarkin kanssa, joiden bisnesimperiumit, varallisuus ja siteet liittyvät läheisesti Vladimir Putinin hallintoon. Niiden nettovarallisuus on 15 miljardia puntaa.

Rangaistetut ovat:

  • Roman Abramovich, Chelsea FC:n omistaja ja omistaa teräsjätti Evrazista ja Norilsk Nickelistä
  • Oleg Deripaskalla on osakkuuksia En+ Groupissa
  • Igor Sechin on Rosneftin toimitusjohtaja
  • Andrey Kostin on VTB-pankin puheenjohtaja
  • Aleksei Miller on energiayhtiö Gazpromin toimitusjohtaja
  • Nikolai Tokarev on Venäjän valtion omistaman putkiyhtiö Transneftin toimitusjohtaja
  • Dmitri Lebedev on Bank Rossijan hallituksen puheenjohtaja

Pääministeri Boris Johnson sanoi: “Ei voi olla turvasatamaa niille, jotka ovat tukeneet Putinin julmaa hyökkäystä Ukrainaa vastaan.

“Tämänpäiväiset sanktiot ovat viimeisin askel Britannian horjumattomassa tuessa Ukrainan kansalle. Aiomme olla häikäilemättömiä niiden takaamiseksi, jotka mahdollistavat siviilien tappamisen, sairaaloiden tuhoamisen ja suvereenien liittolaisten laittoman miehityksen.”

Samaan aikaan ulkoministeri Liz Truss sanoi: “Tämänpäiväiset pakotteet osoittavat jälleen kerran, että oligarkeilla ja kleptokraateilla ei ole sijaa taloudessamme tai yhteiskunnassamme. Läheisellä yhteydellään Putiniin he ovat osallisia hänen aggressioonsa.

“Ukrainalaisten veri on heidän käsissään. Heidän pitäisi pudottaa päänsä häpeässä.

“Tuemme Ukrainalle ei horju. Emme pysähdy tässä tehtävässä lisätäksemme painetta Putinin hallintoon ja tukahduttaaksemme varoja hänen julmaan sotakoneeseensa.

Käytä Chrome-selainta helppokäyttöisemmälle videosoittimelle

Chelsea-fanit lauloivat venäläisen omistajan Roman Abramovitšin nimeä minuutin ajan suosionosoituksissa tukeakseen Ukrainaa Venäjän hyökkäyksen jälkeen. Abramovitš ilmoitti tällä viikolla myyvänsä seuran 19 vuoden jälkeen.

Mitä tämä tarkoittaa Chelsean myynnin kannalta?

Stephen Taylor Heath, urheilulakimies

Lyhyt vastaus on, ei, hän ei voi (myydä klubia). Omaisuuden jäädyttäminen tarkoittaa kirjaimellisesti omaisuuden jäädyttämistä. Chelsea on fyysinen esine, seurassa on paljon orgaanisia osia, toisin kuin huviveneessä, ja siksi hallitus on myöntänyt erityislisenssin, mikä tarkoittaa käytännössä sitä, että seura voi jatkaa kauppaa ja toimintaansa nykyisten sitoumustensa ja velvoitteidensa perusteella.

Käytä Chrome-selainta helppokäyttöisemmälle videosoittimelle

Urheilulakimies Stephen Taylor Heath selittää, mitä Roman Abramovitšille määrätyt sanktiot tarkoittavat Chelsealle ja mahdollista myyntiä.

Joten nykyiset kausilipunhaltijat voivat osallistua peleihin, koska he ovat jo tehneet sopimuksen seuran kanssa, katsojat, jotka haluavat ostaa lippuja peleihin, eivät, koska kyseessä on uusi kauppa.

Eli yhdellä tasolla uudet pelaajat olisivat toinen uusi sopimus, jopa mahdollisesti uudet sopimukset olemassa olevien pelaajien kanssa voisivat olla uusia sopimuksia. Ja selkeästi se, mikä olisi uusi sopimus, olisi seuran myynti.

Lyhyesti sanottuna, tämän jäädyttämismääräyksen perusteella, hän ei voi myydä klubia. Nyt jos hallitus on valmis antamaan erityisluvan liittyen seuran toimintaan, niin kysymys on, antaisivatko he sitten toisen erikoislisenssin seuran myyntiin liittyen.

Mutta tämän jäädyttämismääräyksen ehtojen perusteella hän ei voi.

Käytä Chrome-selainta helppokäyttöisemmälle videosoittimelle

Urheilulakimies Stephen Taylor Heath sanoo, että Roman Abramovitchin Chelsean myyntiin saattaa joutua osallistumaan kolmas osapuoli, jos tarjoukselle määrätään sanktioita eikä myyntiä tapahdu erityisen nopeasti.

Leave a Comment