Roman Abramovitš: Ison-Britannian hallituksen sanktio Chelsean omistajalle pysäyttää seuran myynnin

Roman Abramovitš on omistanut Valioliigan Chelsean vuodesta 2003

Roman Abramovitšin yritys myydä Chelsea on pysäytetty sen jälkeen, kun Britannian hallitus määräsi oligarkille pakotteita osana vastaustaan ​​Venäjän hyökkäykseen Ukrainaan.

Abramovitšin omaisuuden jäädyttäminen, mukaan lukien Chelsea, se tarkoittaa, että seura ei voi myydä enempää ottelulippuja.

Liikkeen tarkoituksena on estää Abramovitš ansaitsemasta rahaa Chelseasta.

Hallitus on myöntänyt erityisluvan, joka mahdollistaa otteluiden täyttämisen, henkilöstön palkan ja nykyisten lipunhaltijoiden osallistumisen otteluihin.

Kausilipunhaltijat voivat edelleen osallistua peleihin, joihin heillä on liput, mutta seura ei voi nyt myydä enempää lippuja.

Chelsea ei myöskään voi ostaa tai myydä pelaajia tai tarjota uusia sopimuksia, vaikka Abramovitšille määrätään sanktioita. Chelsean omistamat pelaajat, jotka ovat lainassa muissa seuroissa, voivat jatkaa pelaamista kyseisissä seuroissa.

Lontoon klubin kauppatavarakauppa on myös suljettu.

Hallitus on valmis harkitsemaan lisälisää erityislisenssiin, joka mahdollistaa seuran myynnin.

Edellytyksenä sen toteutumiselle olisi, että Abramovitš – yksi Venäjän rikkaimmista ihmisistä, jonka uskotaan olevan lähellä Venäjän presidenttiä Vladimir Putinia – ei saa varoja.

Hän on aiemmin sanonut, että myyntitulot lahjoitetaan sodan uhreille.

Keskiviikkona paikalla oli 20 uskottavaa kiinnostusta harkitsemassa mahdollista Chelsean haltuunottoa. Heidän joukossaan oli brittiläinen liikemies Nick Candy.

Kulttuuriministeri Nadine Dorries on sanonut, että hallitus on “sitoutunut suojelemaan” klubia.

“Jalkapalloseurat ovat kulttuuriomaisuutta ja yhteisöjemme peruskallio.” hän twiittasi. Ulkoinen linkki

“Tiedän, että tämä tuo jonkin verran epävarmuutta, mutta hallitus tekee yhteistyötä liigan ja seurojen kanssa jatkaakseen jalkapallon pelaamista ja varmistaakseen, että pakotteet osuvat suunniteltuihin.

“Prioriteettimme on saada ne, jotka ovat mahdollistaneet Putinin hallinnon, tilille.”

Samaan aikaan Chelsean paidan sponsori, televiestintäyhtiö Three, on asettanut sopimuksen tarkastelun kohteeksi.

Mitä erikoislisenssi tarkoittaa Chelsealle?

  • Chelsea pystyy maksamaan kaikkien työntekijöiden palkat, mukaan lukien pelaajat ja valmennushenkilöstö
  • He voivat maksaa “kohtuulliset” matkakulut otteluihin ja takaisin, mutta enintään 20 000 puntaa peliä kohden joukkuetta kohti
  • He voivat maksaa “kohtuullisia” kustannuksia kotiotteluiden järjestämisestä, enintään 500 000 puntaa ottelua kohden joukkuetta kohti
  • Otteluihin voivat osallistua fanit, jotka ovat ostaneet kausi- tai yksittäisen ottelulipun ennen 10.3.2022
  • Oikeudet omistavat lähetystoiminnan harjoittajat voivat lähettää mitä tahansa seuran ottelua

Pakotteet on määrätty päivänä, jolloin sekä Chelsean miesten että naisten joukkueet ovat toiminnassa, Bluesin matkustaessa Norwichiin Valioliigassa, kun he kohtaavat West Hamia vastaan ​​WSL:ssä.

Chelsea Supporters’ Trust on vaatinut hallitusta “minimoimaan epävarmuutta” ja ottamaan fanit mukaan “kaikkiin keskusteluihin jatkuvista vaikutuksista”.

Pakotteiden seurauksena digitaalisen, kulttuurin, median ja urheilun (DCMS) valintakomitea kuulee tiistaina urheiluministeri Nigel Huddlestonia, jalkapalloliiton pääjohtajaa Mark Bullinghamia ja Valioliigan politiikka- ja yritysasioiden johtajaa Helen MacNamaraa.

Komitean puheenjohtaja Julian Knight sanoi, että kuulemistilaisuudessa “tutkitaan kysymyksiä venäläisen rahan roolista kansallisessa pelissämme ja tarkastellaan hallituksen lähestymistapaa tietyille henkilöille kohdistetuille taloudellisille sanktioille ja sen yleistä politiikkaa urheilupakotteiden ja boikottien suhteen”.

Knight lisäsi: “Tämän aamun ilmoitus siitä, että hallitus on sanktioinut Roman Abramovitšia, ja esiin tulevat yksityiskohdat todennäköisestä vaikutuksesta yhteen maan suurimmista jalkapalloseuroista kuvaavat syvää ja laajaa vaikutusta, joka tällaisilla toimilla on urheiluun tässä maassa.”

Sen jälkeen kun Chelsea osti seuran vuonna 2003, Chelsea on muuttunut, mikä on asettanut mallin sille, kuinka paljon rahoitusta tarvittiin kilpaillakseen Englannin jalkapallon huipulla.

Yhteensä Abramovich on lainannut seuralle yli 1,5 miljardia puntaa, mikä on auttanut saavuttamaan suurta menestystä.

Abramovitšin omistuksessa seura on voittanut kaikki mahdolliset suuret pokaalit – mukaan lukien Mestarien liigan kahdesti, sekä Valioliigan että FA Cupin viisi kertaa, Eurooppa-liigan kahdesti ja Liigacupin kolme kertaa.

Helmikuussa he voittivat ensimmäisen seuran maailmanmestaruutensa.

He ovat myös voittaneet naisten Superliigan mestaruuden neljä kertaa, naisten FA Cupin kolmesti ja voittaneet naisten liigacupin kahdesti viimeisen kahdeksan vuoden aikana.

Analyysi

Simon Stone, BBC Sport jalkapallo vastaa

Tällaisten tilanteiden käsittelemiseen ei ole mallia, ja jalkapallon viranomaiset yrittävät selvittää hienompia kohtia.

Chelsealle jotkin elementit ovat yksinkertaisia ​​- ja hankalia.

He eivät voi tarjota uusia sopimuksia – joten Antonio Rudigerin, Andreas Christensenin ja kippari Cesar Azpilicuetan tulevaisuus on epävarma. Saul Niguezin lainaa ei tehdä pysyväksi sopimukseksi. Chelsea ei voi myydä lukuisia lainassa olevia pelaajiaan, mukaan lukien Armando Broja, joka on tehnyt niin suuren vaikutuksen Southamptonissa. Oletettavasti monet nuoremmat pelaajat, joille he olisivat antaneet sopimuksen nyt, eivät saa niitä.

Mutta entä yksityiskohdat? Voiko Chelsea myydä lippuja omille faneilleen vieraspeleihin, koska he eivät seurana hyödy? Mitä tapahtuu FA Cupin välierille – jos ne pääsevät sinne – kun kuitit jaetaan seurojen kesken? Voivatko Brentfordin kaltaiset Valioliigaseurat – jotka olivat osittain myymässä vierasosuutensa Stamford Bridgelle 2. huhtikuuta -matkaansa varten, tehdä niin, vai täytyykö heidän lopettaa?

Ja mitä tulee 20 000 punnan rajaan vieraspeleihin, Chelsealla on ottelut ensi viikolla Lillessä ja Middlesbroughissa. Molemmat maksaisivat huomattavasti yli 20 000 puntaa. Voivatko yksityishenkilöt tehdä lahjoituksia vai joutuuko Chelsean alentamaan kustannuksia Thomas Tuchelin puolen halvemmalla majoitusmuodolla?

On selvää, että seuran myynnin on tapahduttava nopeasti, jos sillä ei ole suurta vaikutusta. Mutta se on hallituksen käsissä.

Roman Abramovitšin rahoitus tarkoitti, että Chelsea selvisi Covid-19:n taloudellisista vaikutuksista suhteellisen vahingoittumattomana. He eivät pakene tätä.

Kuinka seurata Chelseaa BBC:n bannerissaChelsea-bannerin alatunniste

Leave a Comment