Barclays keskeytti väliaikaisesti Chelsean seuran luottokortit | Jalkapallo-uutisia

Barclays on väliaikaisesti keskeyttänyt Chelsean seuran luottokortit sen jälkeen, kun Roman Abramovitš on saanut Britannian hallituksen sanktioita.

Chelseassa työskentelevät ihmiset, joilla on yrityksen luottokortit, eivät voi käyttää niitä tällä hetkellä. Aiemmin tänä iltana kerrottiin, että seuran Barclays-pankkitili oli jäädytetty, mutta Chelsea sanoo nyt, että pankkitili on edelleen toiminnassa tänä iltana.

Teetä Lehdistöliitto ovat raportoineet, että Chelsealla on ollut useita tilejä väliaikaisesti jäädytettyinä pankkien arvioiden niiden toimilupaa.

Ison-Britannian hallitus myönsi torstaina Chelsealle luvan jatkaa jalkapalloon liittyvää toimintaa sen jälkeen, kun Abramovitšin “varallisuutensa jäädytettiin, hänelle määrättiin liiketoimet brittiläisten henkilöiden ja yritysten kanssa, matkustuskielto ja kuljetuspakotteet”.

Pakotteiden tarkoituksena on estää 55-vuotiasta ansaitsemasta rahaa Isossa-Britanniassa, mutta hallitus on myöntänyt Chelsealle erityisen lisenssin otteluiden pelaamiseen, henkilöstön palkkaamiseen ja nykyisten lipunhaltijoiden osallistumiseen otteluihin.

Chelsea ei kuitenkaan voi tarjota uusia sopimuksia pelaajille tai henkilökunnalle, harjoittaa siirtotoimintaa tai myydä uusia lippuja otteluihin nykytilanteessa.

Chelsean on määrä pelata Newcastle Unitedia vastaan ​​livenä Sky Sports, Sunnuntaina.

Mikä on uusinta Chelsean sponsoreista?

Chelsean paitasponsori Three, matkapuhelin- ja televiestintäyhtiö, sanoo keskeyttävänsä suhteensa seuraan sen jälkeen, kun hallitus ilmoitti sanktioista Abramovitšille.

Kolmen tiedottaja sanoi: “Hallituksen äskettäin ilmoittamien pakotteiden valossa olemme pyytäneet Chelsea Football Clubia väliaikaisesti keskeyttämään seuran sponsorointimme, mukaan lukien brändimme poistaminen paidoista ja stadionin ympäristöstä toistaiseksi.

“Ymmärrämme, että tämä päätös vaikuttaa moniin Chelsea-faneihin, jotka seuraavat joukkuettaan intohimoisesti. Olemme kuitenkin sitä mieltä, että ottaen huomioon olosuhteet ja voimassa olevan hallituksen sanktio, se on oikein.

“Mobiiliverkkona paras tapa tukea Ukrainan kansaa on varmistaa, että konfliktista Isoon-Britanniaan saapuvat pakolaiset ja Ukrainassa tällä hetkellä olevat asiakkaat voivat pysyä yhteydessä heille tärkeisiin ihmisiin. Siksi tarjoamme yhteyspaketteja kaikille Britanniaan saapuville ukrainalaisille ja Ukrainassa oleville.”

Myös muut sponsorit Zapp ovat keskeyttäneet toimintansa seuran kanssa.

Tiedottaja sanoi: “Koska Chelsea FC:n omistustilanteeseen liittyy jatkuva epävarmuus, markkinointitoimintamme seuran kanssa on keskeytetty.

“Sillä välin luotamme siihen, että Ison-Britannian hallitus ja Chelsea FC voivat löytää ratkaisun, joka on jalkapallofanien ja paikallisen yhteisön edun mukainen mahdollisimman pian.”

Tuchel-yksinoikeus: On vaikea keskittyä jalkapalloon

Käytä Chrome-selainta helppokäyttöisemmälle videosoittimelle

Chelsean päävalmentaja Thomas Tuchel kertoo Sky Sportsin Geoff Shreevesille, että seuran epävarman tulevaisuuden vuoksi hänen ja hänen pelaajiensa on elettävä tässä hetkessä, mutta lisää, että maailmassa tapahtuu tärkeämpiäkin asioita kuin jalkapallo.

Chelsean pomo Thomas Tuchel on kertonut Sky Sports on “vaikea keskittyä vain jalkapalloon” Venäjän hyökkäyksen aikana Ukrainaan ja tuntuu “erittäin etuoikeutetulta” olla Valioliigan valmentaja.

Haastattelussa kanssa Sky Sports Geoff Shreeves on puolensa edellä super sunnuntai yhteenotossa Newcastlen kanssa, saksalaiselta kysyttiin, mitä hänellä on ollut aikaa pohtia haastavissa olosuhteissa.

“Ehkä hetkessä eläminen ei ole koskaan ollut niin totta, koska kaikki muu näyttää erittäin, hyvin vaikealta”, hän sanoi.

“Tilanneen ymmärtäminen tuntuu erittäin vaikealta, näkeminen, mihin se on menossa, on ehkä mahdotonta. Joten lopulta pysymme mantrassa elää hetkessä ja palvoa siellä missä olemme.

“Se ei ole helppoa, mutta se on meidän hallinnassamme. Joskus se tekee asioista vaikeampia, mutta joskus helpompi hyväksyä, ettemme voi tehdä mitään tällä hetkellä, odottaa ja jatkuvasti sopeutua.”

Klopp: Tunnen myötätuntoa Tuchelia ja Chelsean pelaajia kohtaan

Käytä Chrome-selainta helppokäyttöisemmälle videosoittimelle

Liverpoolin manageri Jurgen Klopp sanoo tuntevansa Tuchelia ja tilannetta, jossa hän nyt Chelseassa on, ja sanoi, että se, mitä on tapahtunut, ei ollut hänen tekonsa, mutta lisää, että hän on samaa mieltä Ison-Britannian hallituksen päätöksestä sanktio Roman Abramovitšille.

Aiemmin perjantaina puhunut Liverpoolin manageri Jurgen Klopp kannatti hallituksen päätöstä rangaista Abramovitšia, mutta myönsi säälivänsä seuraa ja Tuchelia.

“Thomas ja minä tunnemme toisemme, mutta emme ole niin läheisiä, että voisimme jutella”, hän sanoi. ”Pelien ympärillä kyllä, mutta ei muina aikoina.

“Tietenkin tunnen myötätuntoa hänelle, pelaajille ja kaikille Chelsean työntekijöille, koska se ei tietenkään ole [nice] tilanne.

“Ei ole mitään, mistä he ovat vastuussa, mitä ympärillä tapahtuu. On yksi mies, joka on todella vastuussa ja se on Vladimir Putin.

“En tiedä Roman Abramovitšin roolista kaikissa näissä asioissa. Mutta vuosien mittaan saattoi arvata, että hän on ehkä melko läheinen.

“Mielestäni se, mitä Britannian hallitus teki, on oikein, olla 100-prosenttisesti rehellinen. Mutta se ei silti ole siistiä Chelsean ihmisille ja kannattajille. Ymmärrän sen.

“Mutta mielestäni hallituksen tekemät asiat ovat oikein.”

Leave a Comment