St. Louis CITY SC:n ja Centene Corporationin tapaus

Yrityskumppanuusmaailmassa kiinteistön ja brändin ydinarvojen ja ominaisuuksien linjaus on ratkaisevan tärkeää parhaiden kumppanuuksien tunnistamisessa.

Anna St. Louis CITY SC ja Centene Corporation.

Helmikuun puolivälissä Centene Corporation, Fortune 25 -terveydenhuoltoyhtiö, jonka pääkonttori on St. Louisissa, ja St. Louis CITY SC, Major League Soccerin (MLS) 28. seura, joka aloittaa pelin vuonna 2023, ilmoittivat 15 vuoden nimeämisoikeudesta. kumppanuus, joka nimeää seuran uuden keskustan tapahtumapaikan Centene Stadiumiksi.

JAETTU SITOUMUS YHTEISÖLLE

Kun Taylor-perhe pelasti St. Louisin hakemuksen liittyä MLS:ään vuosina 2018/2019, heidän sitoumuksensa rakentaa pitkälti yksityisrahoitteinen jalkapallospesifinen stadion St. Louisin keskustan länsipäähän ei ainoastaan ​​tarkistanut kahta suurta MLS-laatikkoa – jotka yleensä mieluummin joukkueensa pelaavan keskustan jalkapallospesifisissä paikoissa – mutta se toisti myös perheen ja seuran halun investoida keskustan elvyttämiseen.

“Centene ei ole vain yksi maan nopeimmin kasvavista yrityksistä, vaan se on myös St. Louisissa valmistettu yritys, joka välittää St. Louisista yhtä paljon kuin me”, sanoi Carolyn Kindle Betz, yhtiön presidentti ja toimitusjohtaja. St. Louis CITY SC. “Halusimme nimioikeuskumppanin, joka olisi halukas investoimaan alueemme jatkuvaan kasvuun, ja se meillä on varmasti Centenen kanssa.”

Se, että Centene on sitoutunut elvyttämään St. Louisia entisestään, on ratkaiseva tekijä, miksi he valitsivat kumppanin CITYn kanssa.

”Centene on iloinen saadessaan investoida Centene Stadiumiin osana pitkäaikaista sitoutumistamme St. Louisin alueelle. Olemme sitoutuneet tähän yhteisöön ja täällä asuviin ihmisiin”, sanoi Marcela Manjarrez, Centenen varatoimitusjohtaja ja viestintäjohtaja. “St. Louis on kotimme, ja olemme niin ylpeitä siitä, että Centene Stadium on St. Louis CITY SC:n koti.”

YHTEINEN OMINAISUUDET VAHVASTA NAISJOHTAJASTA

Vaikka se ei ole ratkaiseva eikä hallitseva tekijä, miksi MLS lopulta antoi St. Louisille laajentumiskutsun elokuussa 2019, se tosiasia, että CITY SC:n omistusryhmä ymmärretään tehokkaasti naisista, auttaa erottamaan franchising-sarjan entisestään sen ikäisistä…ei vain MLS:ssä, vaan koko Pohjois-Amerikan urheilumaiseman.

Samoin Centenen työvoimaa ja johtotehtäviä hallitsevat samoin naiset. Manjarezin mukaan Centenen 74 000 työntekijästä 76 prosenttia on naisia ​​ja 65 prosenttia esimiestehtävistä on naisia. Centenen laajempi sitoutuminen monimuotoisuuteen on myös vakuuttava, sillä 48 prosenttia heidän työntekijöistään tunnistaa itsensä värikkäiksi ihmisiksi ja 16 prosenttia latinalaisamerikkalaisiksi.

Lyhyesti sanottuna tämä yhteinen sitoutuminen tasa-arvoon ja monimuotoisuuteen työvoimassa on jälleen yksi tärkeä syy, miksi tämä kumppanuus “sopivuus” on vahva.

YHTEINEN SITOUMUS HYVINVOINTIIN

Vuonna 2019 julkaistun Sports Business Journalin artikkelin mukaan, jossa tarkasteltiin, mitkä tuoteluokat olivat näkyvimmät nimeämisoikeussopimuksissa, terveydenhuollon tarjoajat sijoittuivat toiseksi korkeakoulujen urheilupaikoissa ja alaliigan urheilupaikoissa.

Terveydenhuollon tarjoajien kohdistuminen tällaisiin tapahtumiin on järkevää, kun otetaan huomioon, että näihin tapahtumiin osallistuu suurempi prosenttiosuus nuoremmista faneista. Strategiana on luoda brändivaikutelma nuorempien demojen keskuudessa bränditietoisuuden ja lopulta brändiuskollisuuden lisäämiseksi elinikäisen asiakassuhteen rakentamiseksi.

Mutta pikkuhiljaa huomaamme, että useat terveysalan yritykset ovat kiinnostuneita urheiluaiheisista kumppanuuksista, joilla on suoria tai epäsuoria yhteyksiä ammattiurheiluun. Esimerkiksi Kaiser Permanente on nimeämiskumppani Golden State Warriors G-League -joukkueelle Santa Cruzissa. Denverissä UC Healthillä on kumppanuussopimuksia kaikkien ammatti- ja college-urheiluyksiköiden kanssa Denverin laajemmassa urheiluelämässä.

Sen psykologia on täysin järkevä. Loppujen lopuksi, jos tietty terveysorganisaatio on tarpeeksi hyvä korkean tason urheilijoille, niin sen pitäisi varmasti olla tarpeeksi hyvä minulle.

Ja varsinkin kun ottaa huomioon, kuinka MLS-fanit ovat paljon nuorempia ja yleensä aktiivisempia, sitäkin enemmän Centenen uusi kumppanuus CITY SC:n kanssa on jälleen yksi esimerkki yhteisestä arvosta, joka liittyy yhteisön terveyteen ja hyvinvointiin.

“Terveys ja hyvinvointi ovat yksi seuramme peruspilareista”, sanoi Khalia Collier, St. Louis CITY SC:n yhteisösuhteiden varapuheenjohtaja. “Tämä kumppanuus auttaa antamaan jokaiselle organisaatiolle enemmän mahdollisuuksia ja resursseja toteuttaa innovatiivisia, urheilusuuntautuneita ja yhteisöllisiä terveys- ja hyvinvointiohjelmia St. Louisin alueella.

Centenen hallituksen varapuheenjohtaja Sarah London toisti nämä tunteet. ”Terveydenhuoltoyrityksenä, joka on sitoutunut auttamaan ihmisiä elämään terveellisempää elämää, Centenen sydän ja sielu on yhdistetty palvelemiemme yhteisöjen terveyteen. Viimeisten kolmen vuosikymmenen aikana yritys on työskennellyt väsymättä täyttääkseen terveydenhuollon tarpeet ja auttaakseen useampia ihmisiä ja toteuttamaan tavoitteemme muuttaa yhteisön terveyttä yksi henkilö kerrallaan.

Yhteenvetona voidaan todeta, että St. Louis CITY SC:n ja Centenen välinen kumppanuus voi olla täydellinen yhteensopivuus, koska näiden kahden organisaation tavoite ja arvot ovat linjassa.

Yhdistä tämä tosiasia vahvan naisjohtajuuden ja yleisen monimuotoisuuteen sitoutumisen kanssa. Epäilen, että sekä omaisuus että brändi kokevat valtavan lyhyen ja pitkän aikavälin arvon tästä sitoumuksesta.

Fortune 25 -yrityksen kanssa linjaus antaa CITY SC:lle vakautta ja painovoimaa laajentuvan franchising-yhtiön ilmapiiriin.

Centenelle ammattiurheilujoukkueeseen asettuminen laajentaa entisestään heidän kansallista tunnustustaan ​​ja samalla osoittaa heidän sitoutumisensa kotimarkkinoilleen.

.

Leave a Comment