Uusi Sporting KC -hyökkääjä Vujnović valmis “mukavaan seikkailuun”

KANSAS CITY, Mo. – Tämä on ollut pyörteellinen kuukausi uudelle Sporting Kansas Cityn hyökkääjälle Nikola Vujnovic.

25-vuotias montenegrolaissyntyinen hyökkääjä nautti uran renessanssista Voždovacin kanssa Serbian SuperLigassa helmikuun alussa, kun hänen suunnitelmansa yhtäkkiä muuttuivat agenttinsa soittaessa.

“Se kaikki tapahtui niin nopeasti, ollakseni rehellinen”, Vujnović sanoi. “Kaikki alkoi helmikuun alussa. Olin ollut tiimissäni ja sitten agentti otti minuun yhteyttä. Hän kertoi minulle, että voisin mennä MLS:ään. Kun hän kertoi minulle, että kyseessä oli MLS ja Sporting Kansas City, olin niin innoissani. Sanoin hänelle, että jos on mahdollisuus, olen valmis menemään.

Sporting KC etsii maapalloa keskihyökkääjäksi meksikolaisen Alan Pulidon polvileikkauksen jälkeen kauden ulkopuolella, ja se osui Vujnovićiin seura osti helmikuussa. 15 vuoden lainalla mahdollisuus ostaa suoraan kauden lopussa.

“Tiesin paljon MLS:stä, joten tuntui, että se voisi olla mukava seikkailu minulle”, Vujnović sanoi. ”Myöhemmin sain tietää Sporting Kansas Citystä. Googlasin paljon ja katsoin videoita, joten opin tuntemaan seuran paremmin.

Selvitettyään pidennettyä P-1-viisumiprosessia muutaman viikon ajan, Vujnovic saapui vihdoin Kansas Cityssä aiemmin tällä viikolla ja aloitti harjoittelun uuden tiiminsä kanssa.

Vujnović ilmoitti saapumisestaan ​​röyhkeällä twiitillä, joka kuvasi lumen peittämää kohtausta Kansas Citystä ja vitsaili odottavansa lämpimämpää vastaanottoa.

Mutta todellisuudessa hän on innoissaan liittyessään Sporting KC:hen ja alkaa jo tuntea olonsa kotoisaksi.

“Harjoittelutila on melko mieletön ja kaikki pukuhuoneessa olevat kaverit, valmentajat, seuran ympärillä olevat ihmiset ovat kaikki toivottaneet minut tervetulleeksi”, Vujnović sanoi esittelyvideokonferenssissaan perjantaina. ”Olin melko vaikuttunut niistä, koska Euroopassa asiat eivät toimi niin. He kaikki yrittivät saada minut tuntemaan kuuluvani tänne, joten olin iloinen siitä.

Hän tarvitsee aikaa sopeutuakseen elämään Kansas Cityssä ja mukauttaakseen pelinsä Sporting KC:n järjestelmän ankariin.

“Sää ei tietenkään ole ollut kovin yhteistyöhaluinen parin viime päivän aikana, ja hän tuli juuri sisään, joten meidän on täytynyt olla fiksuja hänen harjoituksissaan”, Sporting KC:n manageri ja urheilujohtaja Peter Vermes sanoi. “Mutta ennen kaikkea hänellä on loistava luonne, hyvällä tavalla leppoisa, sillä hän todennäköisesti pystyy sopeutumaan ja sopeutumaan tästä näkökulmasta hyvin nopeasti ryhmään.”

Vujnović oppi englantia katsomalla yhdysvaltalaisia ​​elokuvia ja TV-ohjelmia. Hän on myös pelannut ammattimaisesti Serbiassa, Espanjassa ja kotimaassaan Montenegrossa, joten hän on kokenut kulttuurishokin aiemminkin.

Kentällä Vujnović puhuu sujuvasti kauniin pelin kieltä.

“Kentällä hänellä on varmasti todella hyvä käsitys pelistä”, Vermes sanoi. ”Nämäni mukaan hänellä on työmoraali ja hän näyttää olevan melko hyvässä kunnossa. Hän odotti pitkään P-1-viisuminsa saamista, joten se hieman hillitsi (asioita), mutta näet, että hän on tehnyt työnsä. Se auttaa myös hänen tottumisaikaansa.”

Vauhdilla siunattu ja molemmilla jaloilla taitava Vujnovićin pitäisi olla mukava lisä keskihyökkääjä Khiry Sheltonille.

“Uskon, että pärjään”, Vujnović sanoi. “Tarvitsen vain hetken aikaa sopeutua joukkuetovereihini nähdäkseni, mitä he haluavat minulta. Toivotaan, että pärjäämme yhdessä.”

Vujnović ei välitä pelaamisesta poissa maalilta, etsii mahdollisuuksia pelata laitahyökkääjät läpi, ja hänellä on myös loistavia vaistoja laatikossa, kun taas Shelton on enemmän perinteinen tavoitekeskihyökkääjä.

“Hyökkääjänä haluan olla kuin väärä yhdeksän pelissä”, Vujnović sanoi. – Tykkään vastaanottaa palloa rivien välistä. Tunnen olevani vahva siellä. Myös laatikon sisällä tunnen, että voin haistaa maalin ja haistan pallon. Olen yleensä oikeassa paikassa laatikossa.”

Vermes sanoi, että pelityylit ja -tilanteet sanelevat kuinka nopeasti Vujnović näkee kentän ja kuinka monta minuuttia hän kirjautuu.

Loukkaantumiset rajoittivat Vujnovićin käytettävyyttä kahdeksi kaudeksi, mutta hän on jälleen terve ja pelannut Voždovacin 22 SuperLiga-ottelussa kaudella 2021-22. Hän oli sarjassa viidenneksi kymmenellä maalilla.

Voždovacin luvalla Sporting KC:n kautta

Sporting Kansas City, joka tarvitsee vahvistaa etulinjaansa Alan Pulidon loukkaantumisen jälkeen, ilmoitti lisäävänsä 25-vuotiaan hyökkääjän Nikola Vujnovicin. Montenegrolainen keskihyökkääjä saapuu lainalle Voždovacista Serbian Superliigaan, mutta Sporting KC:llä on mahdollisuus pitää hänet vuoden 2022 jälkeen.

Loukkaantumispäivityksiä

Sporting KC on ilman kahta kolmesta nimetystä pelaajastaan ​​ja on ilman heitä lähitulevaisuudessa.

Hyökkääjä Alan Pulido ja keskikenttäpelaaja Gadi Kinda joutuivat molemmille polvileikkaukselle välikauden aikana.

Pulido on poissa kaudesta, kun taas Kindan odotetaan palaavan joskus keväällä.

Vermesiltä kysyttiin, milloin Kinda saattaa palata, hän vastasi: “En voi kertoa sinulle. En todellakaan voi, koska hänen täytyy vielä käydä läpi niin monta vaihetta juoksemisesta ja pelaamisesta, harjoittelusta ja jalkapallon kuntoutumisesta. Hän ei siis ole lähellä. Siinä menee vähän aikaa.”

Lopulta puolustava keskikenttäpelaaja Uri Rosell jää sivuun reisilihasvamman vuoksi, jonka hän kärsi kauden avausottelussa Atlanta United FC:ssä.

“Hän ei ole vielä valmis”, Vermes sanoi. “… Hän työskentelee, sanon minä päivä kerrallaan.”

Remi Walter täytti Rosellin puolustavan keskikenttäpelaajan paikalla ja teki maalin ainoassa maalissa viime lauantaina voitti Houston Dynamo FC:n 1-0 Children’s Mercy Parkissa.

.

Leave a Comment